Jesteś tutaj

Święto Konstytucji 3 maja w Szkole Podstawowej w Suszu

W Szkole Podstawowej w Suszu odbył się uroczysty apel z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miał on charakter montażu słowno – muzycznego połączonego z wystąpieniem Kabaretu Politycznego „Paplament” przedstawiającego sztukę historyczno – pedagogiczną „Konstytucja 3 maja – czyli jak Kuba uczył się bardzo ważnego rozdziału historii Polski”.  

Na uroczystość przybyli uczniowie, ich rodzice i grono pedagogiczne. 

Na miejsce apelu wprowadzono sztandar szkolny, a następnie odśpiewano hymn narodowy,  który tego dnia brzmiał bardzo uroczyście. Dodatkowo chór szkolny La belle voci pod kierunkiem pani Eweliny Górnej wykonał piękne patriotyczne pieśni m.in. „Gaude Mater Polonija”, „Ojczyzna”, „Jest takie miejsce”. 

Następnie uczniowie: Małgorzata Ryll, Natalia Nowacka, Maria Lendzion, Paulina Czaplińska, Alicja Stępień, Adrian Gajer, Łukasz Górny, Michał Kępiński, Milena Traczyk i Damian Wycki recytowali wiersze oraz przedstawili kabaret, w którym tak ważne wydarzenia historyczne przeplatały się ze współczesnością. 

Uczeń Kuba, leń i wagarowicz dostaje jedynkę z historii. Aby usprawiedliwić się rodzicom, zrzuca całą winę na konstytucję. Matka jest zdruzgotana brakiem wiedzy, zaś  ojciec daję karę korzystania z roweru, telewizji, komputera. Wówczas pojawiają się mężowie stanu i poeci, którzy przypominają naszemu bohaterowi epizody z tego ważnego dla Polski okresu.

Reżyserem i pomysłodawcą apelu była pani Violetta Ryszka, zaś scenografią zajęła się pani Joanna Wolf – Marszałkiewicz. 

Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja miał na celu przypomnieć młodym ludziom, że to nie tylko kolejna data w kalendarzu, ale symbol miłości Ojczyzny, troski o nią, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Pamiętając o historii naszego narodu i oddając jej szacunek, oddajemy go wszystkim Polakom, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. 

„Nadziei uczą Ci, co na stos umieli rzucić swój życia los! Za ojców groby, za Trzeci Maj … Jest takie miejsce, taki Kraj. Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi, zwycięskiej chwały nadchodzą dni … Dopomóż Boże, i wytrwać daj! Tu nasze miejsce, to nasz Kraj”

info. Emilia Bluj - Kołakowska