Jesteś tutaj

Aktywnie uczciliśmy pamięć żołnierzy wyklętych

Dagmara Mejka i Daniel Mikielski zwyciężyli w klasyfikacjach generalnych suskiego biegu pamięci Tropem Wilczym, który odbył się w niedzielę 4 marca br. Wzięło w nim udział 170-ciu zawodników z Susza i okolic oraz wielu miast regionu warmińsko-mazurskiego.

Związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych zawody biegowe odbyły się w naszym mieście już po raz trzeci. Według Fundacji "Tropem Wilczym", która koordynowała biegi w skali ogólnopolskiej, w całym kraju podobne imprezy miały się odbyć w 240 miastach dla 60 000 uczestników.

Zmaganiom sportowym w Suszu towarzyszyła specjalna ekspozycja historyczna, przygotowana przez Oddział Terenowy im. 5 Wileńskiej Brygady AK Polskiego Klubu Kawaleryjskiego w Suszu, prezentująca żołnierskie obozowisko, w którym rozbrzmiewały partyzanckie pieśni i krzątali się członkowie grupy w historycznym umundurowaniu. Rekonstruktorzy przygotowali również ekspozycję broni z czasów II wojny światowej. Budowę obozowiska wsparło Nadleśnictwo Susz.

Wszyscy startujący ukończyli niedzielne zawody, które były drugą po WOŚP, suską imprezą biegową w 2018 roku. Niedzielna trasa wiodła ulicami naszego miasta, ze startem i metą przy hali CSiR. Każdy uczestnik zawodów otrzymał pamiątkowy medal oraz okolicznościowa koszulkę. Oprócz zwycięzców, specjalnie uhonorowano również najstarszą zawodniczkę - Marię Chrabonszcz (rocznik 1960) oraz najstarszego zawodnika - Jerzego Tumiłowicza (rocznik 1951). Mimo mroźnej pogody imprezie towarzyszyła świetna atmosfera.

Organizacja biegu Tropem Wilczym była możliwa dzięki współpracy wielu osób, służb i instytucji. – Dziękujemy przede wszystkim Oddziałowi Terenowemu im. 5 Wileńskiej Brygady AK Polskiego Klubu Kawaleryjskiego w Suszu za piękną ekspozycję przed halą CSiR i obstawę biegu. Podziękowania kierujemy też oczywiście do Policji i OSP w Suszu za zabezpieczenie trasy, do ZUK Susz za pomoc logistyczną, do Harcerskiego Klubu Ratowniczego w Suszu i rowerzystów Epidemii Cyklozy MTB Susz za prowadzenie i zakończenie wyścigu, a także do nauczyciela Zespołu Szkół  Andrzeja Szyslera oraz wszystkich, którzy w inny sposób przyczynili się do organizacji biegu - mówi Kamil Jędrzejewski z CSiR.

Specjalne podziękowania należą się Zespołowi Szkół im. Ireny Kosmowskiej w Suszu, który po raz kolejny przygotował pyszne posiłki i napoje dla zawodników. Obsługę w Centrum Sportu i Rekreacji w Susu stanowiły Kinga, Marta, Katarzyna, Aleksandra, Karolina, Izabela, uczące się w zawodzie kucharz.

Organizatorem głównym była Fundacja Wolność i Demokracja, a lokalnym - Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II  w Suszu.

Klasyfikacja generalna

1. Daniel Mikielski 
2. Paweł Moskal 
3. Przemysław Belka 
4. Maciej Jedowski 
5. Karol Kaliś
6. Krzysztof Wierzbowski 
7. Michał Kołecki 
8. Oskar Bogacki
9. Radek Skolasiński 
10. Maciej Szarko 

Klasyfikacja generalna kobiet

1. Dagmara Mejka 
2. Natalia Nikel 
3. Grażyna Bulik 
4. Marta Misiak 
5. Anna Sławińska 
6. Izabela Antczak 
7. Natalia Rodak 
8. Izabela Konarzewska 
9. Joanna Dembińska
10. Elżbieta Petrykowska

Zdjęcia - http://csir.susz.pl/sekcje/lekkoatletyka-2/imprezy/429-tropem-wilczym-2018-relacja-foto