Jesteś tutaj

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Babiętach

O tym, jak ważna jest mowa ojczysta, my - Polacy, wiemy bardzo dobrze. Mamy świadomość, że: „Naród żyje, dopóki język jego żyje”. Niestety, różne względy doprowadzają  do tego, że języki giną. Prognozuje się, że w ciągu życia kilku następnych pokoleń na świecie zniknie ich aż połowa. Mając to na uwadze, UNESCO ustanowiło Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

W bieżącym roku w szkole w Babiętach ten dzień obchodzono po raz pierwszy. Z tej okazji odbył się Turniej Języka Polskiego, w którym wystartowały drużyny z klas IV, V i VI. Konkurs składał się dwóch części: pierwsza sprawdzała znajomość zasad gramatyki i ortografii, a druga, w formie zabawowej, wrażliwość językową i bogactwo słownictwa. 

Każdy zespół miał do dyspozycji źródła, z  których mógł skorzystać. Swoistym „kołem ratunkowym” mogła być podpowiedź kolegów z klasy. Drużyny, które nie korzystały z podpowiedzi, otrzymywały dodatkowe punkty. Błędy ortograficzne oznaczały utratę punktów.

Tytuł Mistrza Języka Polskiego w roku szkolnym 2016/2017 zdobyła drużyna klasy VI. Drugie miejsce zajął zespół klasy V, a III – klasy IV.

Zmagania językowe urozmaicił konkurs plastyczny. Uczniowie ilustrowali wybrane przysłowia i powiedzenia. Zwycięzcą tej części został Mateusz Olszewski z klasy VI.

Wszyscy mamy świadomość, że o język ojczysty trzeba dbać, uczyć się go i rozwijać, by był, jak pragnął poeta, „giętki” i „ powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, bo to jego podstawowa funkcja.