Jesteś tutaj

Odważny pomysł na promocję GMINY SUSZ

Od niedawna oczy naukowców poszukujących Wielkiej Stopy skierowane są na niewielkie miasteczko w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Susz, to tu w ostatnich tygodniach aż trzykrotnie zarejestrowano człekokształtne stworzenie, pokryte czarną sierścią – takimi słowami rozpoczyna się film promujący Gminę Susz. To mockument (ang. mockumentary), który w nietypowy i odważny sposób opowiada o bogatych zasobach przyrodniczych tej części Polski.

- Internet pełen jest filmów promujących miasta i regiony. Wszystkie wyglądają podobnie – mówi Marcin Mądry, z referatu Promocji i Spraw Społecznych Gminy Susz. - Postanowiliśmy stworzyć coś przewrotnego i zabawnego. Wyjść poza schemat. Wciągnąć widzów w filmową zabawę i jednocześnie ciekawie opowiedzieć im o niezwykłych walorach przyrodniczych naszej gminy.

Za kreację scenariusza odpowiedzialna została olsztyńska firma Auris Media Group. Na swoim koncie ma już udane virale m.in. dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie (o zrealizowanym filmie „Zobacz. Przeżyj” dotyczącym utonięć mówiły niemal wszystkie największe ogólnopolskie media). - Uwielbiamy, gdy zostawia się nam swobodę przy tworzeniu scenariuszy i późniejszej realizacji filmu – mówi Michał Bartoszewicz, reżyser i producent z Auris Media Group. - Najważniejsze przy tym projekcie było opowiedzieć widzom o niezwykłej przyrodzie gminy. Można spotkać tu bielika, rybołowa, orlika krzykliwego, bociana czarnego, czaple, rybołowy, wilki, jelenie, bobry, wydry. Lista jest naprawdę długa. I nie jest to cytat z folderu promocyjnego. Tylko podczas dokumentacji zdjęciowej kilkakrotnie spotykaliśmy bielika. Spotkanie tego ptaka w naturalnym środowisku robi ogromne wrażenie. Już nie wspomnę ile razy jeżdżąc po lesie widzieliśmy sarny i jelenie.

Twórcy filmu zadali sobie pytanie jak w ciekawy sposób przedstawić widzom te informacje. - Dość szybko pojawił się pomysł dołożenia do tego zestawu zwierząt dodatkowego, fikcyjnego stworzenia – wspomina Michał Bartoszewicz. - I nakręcenia mockumentu, czyli filmu przypominającego w formie klasyczny dokument, ale opowiadającego o fikcyjnych wydarzeniach. Oczywiście na koniec filmu wyjaśniamy wszystko.

Film promować ma nie tylko przyrodę Gminy Susz, ale też rozgrywane w tej miejscowości zawody Susz Triarhlon 2017. - To jedne z najstarszych i największych zawodów triathlonowych w Polsce. Dzięki nim mówi się o nas „stolica polskiego triathlonu” – mówi Marcin Mądry. - Mamy nadzieję, że dzięki filmowi o Wielkiej Stopie więcej osób dowie się o tym, że zawody rozgrywane są w miejscu otoczonym niepowtarzalną przyrodą pełną rzadko spotykanych gatunków zwierząt i roślin, pięknych trasy rowerowych i biegowych, kameralnych hoteli i restauracji. Dlatego zapraszamy do oglądania filmy i odwiedzin naszej gminy. W poszukiwaniu Wielkiej Stopy oczywiście :-).

Jak dotychczas informacje o filmie pojawiły się m.in. w TVP Olsztyn, Teleexpresie, Gazecie Wyborczej. Zainteresowane produkcją są TVN i Polsat.