Jesteś tutaj

Pracowite wakacje w SOK

W czasie dwóch wakacyjnych miesięcy w Suskim Ośrodku Kultury nie zabrakło atrakcji i szerokiej oferty z wieloma propozycjami rozmaitych zajęć dla mieszkańców Gminy Susz w różnym wieku.

W lipcu SOK zorganizował dla najmłodszych suszan Akcję Lato. Złożyły się na nią m.in. warsztaty przygotowywania lodów oraz wycieczka do Stadniny Koni w Julianowie.  W ramach  wyprawy do stadniny dzieci miały możliwość skorzystać z przejażdżki konno i bryczką, nie zabrakło również rozmaitych zabaw na świeżym powietrzu i grilla na zakończenie dnia.  Kilka dni później uczestnicząca w Akcji Lato grupa wybrała się na zwiedzanie suskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i spotkanie ze strażakami z OSP. W kolejnym dniu dzieci spotkały się z funkcjonariuszem Komisariatu Policji w Suszu i wysłuchały porad, dotyczących ich bezpieczeństwa. Pierwszy

Drugi tydzień Akcji Lato rozpoczął się wycieczką do Lemur Parku w Rumi, gdzie dzieci mogły spotkać się „oko w oko” m.in. z żywymi lemurami i wężami. Oprócz wycieczki odbyły się również m.in. warsztaty świeczek i mydeł, podczas których dzieci mogły je samodzielnie wykonywać. Zorganizowano także warsztaty pierwszej pomocy dla najmłodszych. Podczas Akcji Lato dla jej uczestników codziennie organizowane były również warsztaty plastyczne, gry planszowe, karaoke, turnieje z nagrodami, bajkowe poranki, wyjścia do Biblioteki Miejskiej na spotkanie z książką oraz teatrzykiem Kamishibai.

Na przełomie lipca i sierpnia w Suskim Ośrodku Kultury odbyły się z kolei inicjatywy lokalne w ramach projektu, realizowanego we współpracy z różnymi organizatorami i sponsorami. Wymienić tu należy przede wszystkim Akcję Pszczoły, podczas której uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładu przygotowanego przez Panie z Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie oraz uczestniczyć w grze terenowej i warsztatach plastycznych. W ramach Akcji Pszczoły w sąsiedztwie SOK powstały m.in. domki dla zapylaczy oraz rabata kwiatowa.

Kolejną inicjatywą był projekt "Trochę zieleni", podczas której zorganizowane zostały warsztaty ogrodnicze, które przygotowała i poprowadziła firma Kronen. Uczestnicy projektu przygotowali doniczki, w których zasiali wybrane przez siebie kwiaty. Wspólnie stworzyli skrzynie z kwiatami oraz wysoką grządkę z ziołami i roślinami, które stanęły na placu obok ławek przed SOK. Po warsztatach praktycznych odbył się wykład dotyczący kwiatów i ich uprawy. Uczestnicy mieli również możliwość przygotowania soków ze świeżych owoców i warzyw. Na zakończenie odbyły się warsztaty plastyczne, których tematyką były kwiaty.

Podsumowując wakacje w SOK, nie można nie wspomnieć o planszówkach. To w Suszu odbyło się wiele ogólnopolskich turniejów eliminacyjnych do Mistrzostw Polski w grach planszowych takich jak: Rummikub, Sabotażysta, Catan, Wizard, KingDomino, Molkky. W lipcu i sierpniu odbywały się także kolejne spotkania Ligi Rummikub, w której w sumie wzięło udział około 50 osób w różnym wieku. Finał Ligi odbył się 26 sierpnia, kiedy to rozegrano ostatnie partie gry i wręczono nagrody za udział we wspólnej zabawie.

W ciągu minionych dwóch miesiącach w suskiej jednostce kulturalnej odbywały się także liczne zajęcia dla dorosłych, takie jak warsztaty świeczek, mydeł, czy warsztaty malarstwa.

Tegoroczne lato w SOK zakończono muzycznie. W przedostatni weekend wakacji odbyły się koncerty rockowe i biesiadne. W piątek, 23 sierpnia w obiekcie przy ul. Wybickiego 10 odbył się koncert rockowy zespołu Rottin' Green i występującego jako support zespołu Kret. W niedzielę, 25 sierpnia zorganizowany został koncert w rytmach Biesiady Śląskiej. Główną gwiazdą wieczoru był Krzysztof Koniarek, przed nim na scenie SOK wystąpiła kapela Suse. Biesiada cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem, w dobrym stylu kończąc pełne różnorodnych wydarzeń kulturalnych wakacje w Suszu.