Jesteś tutaj

Rekultywacja dawnego składowiska odpadów w Suszu

Prace związane z rekultywacją składowiska odpadów komunalnych w Suszu zmierzają ku końcowi. Końcowym etapem eksploatacji każdego składowiska odpadów lub jego części jest przeprowadzenie procesu rekultywacji. Istotą rekultywacji składowisk jest stworzenie, poprzez odpowiednie zabiegi techniczne i uprawowe, warunków do przywrócenia zdegradowanemu środowisku warunków użytkowych i krajobrazowych. 

Składowisko odpadów komunalnych w Suszu zostało zamknięte w 2006 roku. 

Od marca 2014 roku Gmina Susz realizuje projekt „Rekultywacja składowiska odpadów w Suszu”, którego celem jest przywrócenie wartości przyrodniczej zdegradowanego obszaru składowiska. Docelowo teren składowiska zostanie zalesiony. Pozwoli to na odtworzenie naturalnej równowagi biologicznej. 

Realizacja projektu wpłynie na podniesienie atrakcyjności gminy Susz dla jej mieszkańców, inwestorów i turystów. Inwestycja pozwoli na wypełnienie wymogów obowiązującego prawa w zakresie gospodarki odpadami składowisk przeznaczonych do zamknięcia.

Proces rekultywacji składowiska składa się z kilku etapów. W ramach prac zrealizowano dotąd tzw. rekultywację techniczną, w ramach której oczyszczono teren z gałęzi, karpin i suchych odpadów roślinnych. Wykonano również mechaniczną niwelację wraz z zagęszczeniem powierzchni składowiska; dowieziono oraz rozścielono masy ziemne. Zadanie te wykonano w 100%.

Przedsięwzięcie wymaga stałego kontrolowania poziomu zanieczyszczeń, jakie zostały nagromadzone przez okres eksploatacji składowiska oraz mogą powstać podczas samych prac rekultywacyjnych. W szczególności dotyczy to ewentualnego zagrożenia skażeniem wód gruntowych. W tym celu przeprowadzany jest monitoring środowiska polegający na badaniach wód gruntowych, kontrolnych badaniach uwolnień metanu oraz osadu ściekowego.

Ostatnim etapem prac będzie zalesienie obszaru składowiska. Zakończenie rekultywacji przewidziane jest na wrzesień 2014 roku. 

Projekt „Rekultywacja składowiska odpadów w Suszu” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013; Oś priorytetowa 6 „Środowisko przyrodnicze”; Działanie 6.1 „Poprawa i zapobieganie degradacji środowiska poprzez budowę, rozbudowę i modernizację infrastruktury ochrony środowiska”; Poddziałanie 6.1.1 „Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi”