Jesteś tutaj

Temat jeziora wciąż aktualny

Biologiczna metoda rekultywacji Jeziora Suskiego w oparciu o produkowany w Polsce preparat firmy ProBiotics – to temat spotkania Krzysztofa Olczaka z firmy Jokro z Burmistrzem Susza Krzysztofem Pietrzykowskim, które miało miejsce kilka dni temu.

Firma Jokro z Ostrołęki specjalizuje się w biotechnologii w rolnictwie oraz oczyszczaniu jezior i stawów. Reprezentujący ją Krzysztof Olczak przedstawił nowy, ciekawy pomysł na rekultywację Jeziora Suskiego. Ma on związek z rozpoczęciem w Polsce, jako trzecim na świecie kraju, po Japonii i USA, produkcji preparatu firmy ProBiotics, z którą współpracuje Jokro. Produkcja preparatu w naszym kraju znacznie obniżyła,  wcześniej bardzo wysoki, koszt wykorzystania tej biologicznej metody rekultywacji jezior i stawów przy jednoczesnym zachowaniu jego wysokiej skuteczności.

Przedstawiciel Jokro przedstawił wstępny plan działań wobec wód jeziora Suskiego, deklarując jednocześnie przygotowanie w najbliższym czasie szczegółowego, 3-letniego harmonogramu rekultywacji jeziora. To według specjalistów minimalny okres stosowania metody biologicznej.

Ważnym elementem tego programu ma być również, od wielu lat pomijana w dyskusjach na temat oczyszczenia suskiego zbiornika, kwestia uporządkowania zlewni jeziora. Zdaniem firmy Jokro tylko wspólne, skoordynowane działania wobec wód zbiornika oraz jego zlewni mogą przynieść konkretne i długotrwałe efekty rekultywacyjne.