Jesteś tutaj

Turniej Siatkówki o Puchar Dyrektora CSiR

W dniu 25.10.2015 w hali Centrum Sportu i Rekreacji w Suszu odbył się Turniej Piłki Siatkowej Kobiet o Puchar Dyrektora CSIR Susz, którego współorganizatorem był Klub Sportowy Tęcza Kamieniec.

Do rozgrywek zgłosiły się 4 drużyny: OKP Dzierzgoń, Volley Vasyl Gimnazjum Susz, Świstaczki oraz KS Tęcza Kamieniec. Drużyny grały systemem każdy z każdym, do dwóch wygranych setów do 25 pkt oraz ewentualny tie-break do punktów 15. Pierwsze kolejki meczów rozgrywane były jednocześnie na dwóch boiskach, natomiast ostatnie dwa spotkania na boisku centralnym.

W pierwszej parze mierzyły się ze sobą Volley Vasyl oraz Świstaczki. Gimnazjalistki z Susz zaprawione w bojach w Powiatowej Lidze Siatkówki Kobiet w Tczewie nawiązały bardzo wyrównaną walkę z przeciwniczkami. Paradoksalnie przewagę zyskały grą bez piłki- ciągły ruch w obronie powodował, że przeciwniczki nie miały wolnego pola do kiwnięcia czy ataku. Pierwsza i druga linia uzupełniały się w kryciu pola i asekuracji. Same natomiast były ganiane po swoim boisku próbując bronić szybkie piłki młodych zawodniczek

W drugim secie w wyniku braku koncentracji, zmiennej zagrywki Świstaczek gra Vasilów posypała się i dość gładko uległy w drugim secie 9-25.

Tie - break zapowiadał się bardzo ciekawie, biorąc pod uwagę obraz gry i wynik pierwszego seta oraz fakt, iż drużyna Volley Vasyl w lidze w Tczewie rozegrała 3 tie-braki wygrywając każdego. Był wyrównany niestety tylko do zmiany stron. Znów grzech dekoncentracji i nerwowych zagrań po stornie zawodniczek Volley Vasyl sprawił, że Świstaczki szybko zdobyły bezpieczną przewagę, której już nie oddały.

W drugim meczu pomiędzy KS Tęcza Kamieniec i OKP Dzierzgoń takich emocji nie było. W pierwszym secie po serii zagrywek Adrianny Topolewskiej Tęcza wygrała 25:4. Natomiast drugi set zaczął się od mocnego uderzenia dziewczyn z Dzierzgonia. Mocne zagrywki dały im prowadzenie 4:0. Na szczęście zawodniczki z Kamieńca dosyć szybko je odrobiły, a od stanu 13:9 miały już zupełną kontrolę nad meczem, mimo popełnianych błędów w obronie. Set zakończył się wynikiem 25:18.

W drugiej serii meczów na przeciw siebie stanęły KS Tęcza Kamieniec oraz Świstaczki. Zapowiadał się pojedynek wyrównany, pełen walki, mocnych ataków oraz efektownych obron. Od samego początku to Świstaczki dyktowały warunki gry. Edyta Kawicka dobrymi zagrywkami zdobywała punkty lub uniemożliwiała wyprowadzenie ataku. Gdy atak udało się wyprowadzić, to w obronie grała Karolina Szwamber i Dagmara Świdzińska, które podbijały piłki na tyle skutecznie, że Zyta Zdzichowska - Złamaniec mogła wystawić je do Aleksandry Gruceli, która swoim mocnym atakiem rozbijała blok lub Sandry Suskiej, która kierowała kiwki nad lub obok bloku w puste pole. Z tak grającymi Świstaczkami przygotowującymi się do Ligi w Nowym Dworze Gdańskim Tęcza wygrać nie potrafiła. Mecz, który zapowiadał się na starcie gigantów rozczarował.

Zawodniczki Volley Vasyl próbowały w meczu z OKP Dzierzgoń jeszcze bardziej posiwieć i tak już siwe włosy trenera. Przeplatały serie zdobytych punktów punktami straconymi. W obronie poruszały się chwilami jak w pierwszym secie ze Świstaczkami, by za chwilę stanąć i nie reagować na piłki przebijane przez przeciwniczki. Mimo to, udało im się wygrać cały mecz 2-0 a radość po ostatnim punkcie słychać było w całym Suszu.

Piąty mecz pomiędzy Świstaczkami a OKP Dzierzgoń nazwać można starciem pokoleń, gdyż obie drużyny wywodzą się z Dzierzgonia i jego okolic. Bardziej doświadczone Świstaczki nie dały swoim młodszym koleżankom złudzeń i bez problemu wygrały do 10 i 11 gwarantując sobie tym samym zwycięstwo w turnieju.

Ostatnim meczem w turnieju był pojedynek między KS Tęcza Kamieniec oraz Volley Vasyl, a jego wynik miał zdecydować o kolejności na podium. Od mocnego uderzenia zaczęły te drugie bardzo szybko obejmując prowadzenie 6:0, 9:1, 11:2. W zasadzie demolowały Tęczę zagrywką i skutecznymi kontrami po obronie mocnych ataków ze skrzydła i środka. Po szczęśliwym zdobyciu 3 punktu i pojawieniu się na zagrywce Patrycji Siemianowskiej zawodniczki z Kamieńca szybko zaczęły odrabiać straty. Zmienna siła i kierunek serwów mocno utrudnił rozegranie akcji gimnazjalistkom. Gdy doszła do tego skuteczna obrona i rezygnacja z mocnego ataku na rzecz kierowanych plasów i kiwnięć Tęcza zdobyła 8 punktów z rzędu. Z każdym z nich do reprezentantek Kamieńca wracała pewności siebie i swoich umiejętności. Atakujące Volley Vasyl musiały omijać blok Darii Tomaszewskiej, która także piłki obronione m.in. przez Dominikę Chmielewką i Patrycję Koper wystawiała do Katarzyny Demko i Wiktorii Korwek. Te odwdzięczały się coraz mocniejszymi i skutecznymi atakami. Wyrównana gra toczyła się do wyniku 18:17 dla Tęczy, od którego Volley Vasyl zdobył tylko 1 punkt oddając aż 7.

Drugi set to walka punkt za punkt. Wydawało się, że reprezentantki z suskiego gimnazjum otrząsnęły się i zaczęły grać tak jak potrafią najlepiej. Ta gra trwała niestety tylko do stanu 11:11, po czym znów Tęcza zaczęła szybko zdobywać przewagę: 15:11, 18:14, 25:17.

Obie drużyny na pewno zmierzą się przynajmniej raz podczas rozgrywek Ligi w Tczewie. W przypadku awansu obu drużyn do fazy play-off możliwe jest kolejne starcie tych drużyn, dlatego dzisiejsze zwycięstwo Tęczy Kamieniec, zwłaszcza w pierwszym secie daje ogromną przewagę psychologiczną nad młodszymi, ale grającymi coraz bardziej poukładaną siatkówkę zawodniczkami Volley Vasyl, które już 4 listopada wezmą udział w Powiatowym Turnieju Piłki Siatkowej Szkół Gimnazjalnych.

Dziękujemy Panu Jarosławowi Piechotce, Dyrektorowi CSiR w Suszu za organizację turnieju, Panu Arkadiuszowi Koleśnikowi, Panu Mikołajowi Ryllowi za pomoc w przeprowadzeniu zawodów oraz oraz dla Urzędu Miasta i Gminy Susz za jego współfinansowanie.