Jesteś tutaj

Uczniowie SP w Jawtach Wielkich odwiedzili PSP w Iławie

5 maja 2017 r. nasza szkoła wzięła udział w akcji „Kręci Mnie Bezpieczeństwo – Dzień Otwartej Strażnicy”, organizowanej przez Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie. Czekało na nas wiele atrakcji oraz informacji związanych z zawodem strażaka. 

Na placu jednostki podziwialiśmy wszystkie samochody ratownicze, a strażacy opowiadali zainteresowanym o ich wyposażeniu. Mieliśmy okazję obejrzeć również kilka punktów tematycznych, w których zwiedzający mogli zapoznać się z różnymi dziedzinami ratowniczymi. Na kilku stanowiskach strażacy oraz ratownicy PCK opowiadali o podstawowych zasadach pierwszej pomocy medycznej oraz zachęcali do spróbowania swoich sił w resuscytacji krążeniowo-oddechowej na przygotowanych fantomach. Dużym zainteresowaniem cieszył się sprzęt do ratownictwa wodnego. Jednak najchętniej oblegane były stanowiska najbardziej kojarzące się wszystkim z pracą strażaków – gaszeniem pożarów. Stanowisko z grubą warstwą piany gaśniczej, w którą można wejść czy „strzelnica” z hydronetkami – sprawiły najwięcej radości. 

Całość uzupełniły pokazy sprawności strażaków wspinających się po drabinie hakowej, która jest jedną z najbardziej widowiskowych konkurencji sportu pożarniczego.

Przy poszczególnych atrakcjach na najbardziej aktywnych uczestników zabaw i konkurencji czekały drobne nagrody, m.in. w postaci „przejażdżki” w koszu strażackiego podnośnika.

Tradycyjnie już strażacki kucharz zapraszał wszystkich gości na pożywną grochówkę. Na skosztowanie czekały również drobne słodkie prezenty firmy Mlekovita.