Jesteś tutaj

Udane dożynkowe święto w Redakach (fotogaleria)

Mimo deszczowej pogody, wczoraj na boisku w Redakach kilkuset mieszkańców świetnie bawiło się podczas Dożynek Gminnych 2019. W tegorocznym Konkursie Wieńców Dożynkowych, w którym udział wzięło 12 sołectw, zwyciężyło Piotrkowo.

Tegoroczne Święto Plonów w Gminie Susz tradycyjnie rozpoczęło się od dziękczynnej Mszy Świętej.  Liturgii przewodniczył ks. Ryszard Dębski, a wraz z nim przy polowym ołtarzu w intencji rolników modlili się proboszczowie parafii Gminy Susz. Po mszy na scenie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Jej pierwszym punktem było powitanie gości honorowych suskich Dożynek Gminnych: przewodniczącej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadety Hordejuk, przewodniczącego Rady Miejskiej w Iławie Michała Młotka, radnych Rady Miejskiej w Suszu, sołtysów sołectw Gminy Susz i przedstawicieli suskich instytucji oraz jednostek organizacyjnych Gminy Susz.

Następnie na scenę zaproszono jedenaścioro rolników z terenu naszej gminy, którzy z rąk Burmistrza Susza Krzysztofa Pietrzykowskiego oraz jego zastępcy – Lucyny Górnik, otrzymali specjalne wyróżnienia (patrz niżej). We wręczaniu pamiątkowych statuetek aktywnie uczestniczyli również starostowie tegorocznych Dożynek Gminnych: Renata Witkowska z Redak i Marek Grodnicki z sołectwa Lubnowy Małe. Ostatnim akcentem części oficjalnej było tradycyjne podzielenie się chlebem przez włodarzy Susza z mieszkańcami.

Ważnym punktem programu niedzielnej imprezy w Redakach był Konkurs Wieńców Dożynkowych. Spośród 12 prac, zgłoszonych do konkursu, kilkuosobowa komisja pod przewodnictwem plastyczki z SOK -  Pauliny Korwek, wyłoniła trzy, które otrzymały specjalne nagrody pieniężne oraz dodatkowo - puchary ufundowanych przez Izbę Rolniczą. Trzecie miejsce zajął wieniec sołectwa Ulnowo, a drugie miejsce powędrowało do Jakubowa Kisielickiego. W zgodnej opinii komisji w tegorocznym konkursie zwyciężył wieniec sołectwa Piotrkowo i to ta praca będzie reprezentować Gminę Susz na Wojewódzkim Konkursie Wieńców Dożynkowych, który odbędzie się 22 września w Olsztynku. Wszystkie pozostałe wieńce, uczestniczące w niedzielnym konkursie, otrzymały również pamiątkowe podziękowania oraz pieniężne nagrody.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na występy muzyczne, które widzowie przyjmowali z dużym entuzjazmem, tańcząc i śpiewając wraz z wykonawcami w rytm znanych i lubianych, polskich przebojów. Część koncertową rozpoczęła prezentacja muzyczna grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Babiętach Wielkich. Po uczniach na scenie w Redakach wystąpili: kapela „Suse”, oraz zespoły „Buzanki”, „TAKT BAND” i – na finał – grupa disco-polo „Koguty”.

W czasie trwania imprezy przygotowano także atrakcje dla jej najmłodszych uczestników. Dzięki pani sołtys Redak Marlenie Pniewskiej przez dwie godziny dzieci mogły bez opłat korzystać z dmuchanej zjeżdżalni.

Organizatorzy Dożynek Gminnych 2019 to : Suski Ośrodek Kultury wraz z Gminą Susz i sołectwem Redaki. Imprezę wsparli m.in. Bank Spółdzielcy w Suszu, zakład Mlekovita, Masarnia Kawscy z Różnowa, Jagram-PRO S.A oraz lokalni sponsorzy. Swoje stoiska podczas imprezy zaprezentowały m.in. sołectwa Redaki i Jakubowo Kisielickie, suskie Stowarzyszenie Trzecia Młodość oraz firma Agro Ubezpieczenia.

WYRÓZNIENIIA DLA ROLNOIKÓW PODCZAS DOŻYNEK GMINNYCH 2019

1. KATEGORIA: „CAŁOKSZTAŁT PRACY W ROLNICTWIE”:
-  Bogdan Śliżewski.

2. KATEGORIA: „ROLNIK-STRAŻAK”:
- Bogdan Kwiatkowski – Babięty,
- Krzysztof Maksimik – Jakubowo Kisielickie.

 3. KATEGORIA: „NAJBARDZIEJ AKTYWNY MIESZKANIEC WSI”:

 I. Sołectwo Redaki
- Marlena Pniewska,
- Anna Rodak,
- Justyna Zaleśkiewicz,
- Mariusz Obrębski.

II. Sołectwo Babięty Wielkie

- Adam Skorupski,
- Julita Solecka,
- Marta Skorupska,
- Agnieszka Sobolewska.