Jesteś tutaj

Kochamy baśnie H. CH. Andersena

Dnia 12 kwietnia 2016 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Lubnowych odbył się konkurs czytelniczy dla klas I-III pod hasłem „KOCHAMY BAŚNIE H. CH. ANDERSENA” . Konkurs jest kolejnym działaniem realizowanym przez uczniów I etapu nauczania w ramach szkolnego programu czytelniczego „W świecie baśni”  a wpisanego w  realizację Rządowego programu „Książki naszych marzeń” wspierającego szkoły w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Konkurs miał na celu: sprawdzenie stopnia opanowania znajomości wybranych baśni H.Ch. Andersena, rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, doskonalenie techniki czytania, wyrażania myśli w mowie i piśmie, rozbudzania zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą, kształcenie umiejętności szybkiego kojarzenia i sprawnego udzielania odpowiedzi a także kształcenie umiejętności współdziałania w zespole.

Pytania i zadania dla zespołów  były zróżnicowane i dostosowane do poziomu umiejętności poszczególnych klas. Klasy I-II odpowiadały na pytania dotyczące baśni: „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Słowik”, „Dzielny ołowiany żołnierzyk” i „Nowe szaty cesarza”. Natomiast uczniowie kl. III popisywali się wiedzą w zakresie znajomości takich baśni, jak: „Brzydkie kaczątko”, Królowa Śniegu”, „Dzikie Łabędzie”, „Latający kufer” i „Świniopas”. 

Pierwszym etapem konkursu było poznanie (przypominanie ) oraz  omówienie baśni w czasie zajęć szkolnych z wychowawcami klas oraz w domu z rodzicami. Klasa pierwsza pracowała z p. Iwoną Siecińską, klasa duga z p. Bernadetą Bielak a  klasa trzecia z p. Włodzimierzem Majewskim - głównym organizatorem konkursu. Następnym etapem był wybór dzieci, które najlepiej poznały wskazane w regulaminie baśnie oraz wytypowanie trzyosobowych zespołów.  Klasę pierwszą reprezentowali: Kinga Chrostek, Nikodem Cieśla i Hubert Wójcik. W skład zespołu klasy drugiej weszli: Bartek Czeszejko, Aleksander Pruchniewski i Szymon Pytlarczyk. Natomiast reprezentantami klasy trzeciej zostali: Klaudia Grodnicka, Jakub Błoński i Adam Markowski. Jury w składzie  Elżbieta Gierszewska i Szymon Braun przyznali miejsca zgodnie ze zdobytymi punktami, i tak:

I miejsce – klasa pierwsza
II miejsce – klasa trzecia
III miejsce – klasa druga 

Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy. Jednak najcenniejszą nagrodą była zdobyta wiedza oraz możliwość obcowanie z piękną poezją dziecięcą H.CH. Andersena.