Jesteś tutaj

Trochę świątecznej magii. Za nami drugi Suski Jarmark Świąteczny

W Suskim Ośrodku Kultury odbył się wczoraj, organizowany już po raz drugi w naszym mieście, Suski Jarmark Świąteczny. Impreza, w organizacji której swoje siły połączyło wiele lokalnych instytucji, firm i środowisk twórczych, spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców.

Suski Jarmark Świąteczny, podobnie jak w ubiegłym roku, miał formę kiermaszu ze stoiskami, oferującymi ozdoby, potrawy oraz upominki świąteczne. Różnorodne wyroby rąk własnych zaprezentowały: Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Szkoła Podstawowa Suszu oraz Stowarzyszenie Trzecia Młodość, a także pani Aleksandra Czapczyk. Dzięki Zespołowi Szkół w Suszu oraz Kołom Gospodyń z Jakubowa Kisielickiego, Ulnowa, Bałoszyc i Piotrkowa goście Jarmarku mogli posmakować pysznych, bożonarodzeniowych potraw. Specjalne stoisko wymiany książek zorganizowała Biblioteka Miejska.

W imprezie aktywnie uczestniczyło także Nadleśnictwo Susz. Leśnicy, oprócz stoiska, zorganizowali dla gości Jarmarku dwa losowania drzewek oraz przekazywali zainteresowanym osobom żywe świerki w zamian za kupno cegiełek o wartości 15 zł. Zebrane w ten sposób środki zostaną przekazane na szczytny, lokalny cel.

Impreza rozpoczęła się około godz. 10.45 przed budynkiem Suskiego Ośrodka Kultury od wspólnego ubierania choinki, przez dzieci z Przedszkola w Suszu. Maluchy same wcześniej przygotowały ozdoby, którymi wczoraj, wraz ze Świętym Mikołajem i przy dźwiękach kolęd, ozdabiały drzewko. O godz. 11.00, już we wnętrzach SOK oficjalnego otwarcia Suskiego Jarmarku Świątecznego dokonał Burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski.

Następnie na scenie SOK rozpoczęła się część artystyczna imprezy wykonaniu podopiecznych SDŚ i WTZ oraz uczniów szkół podstawowych z Kamieńca, Piotrkowa, Babięt Wielkich i Jawt Wielkich oraz Susza. Wykonywane przez dzieci z dużym zaangażowaniem szkolne występy trwały do godz. 14.00.

Wtedy akcja Jarmarku przeniosła się na pierwsze piętro Suskiego Ośrodka Kultury, gdzie zorganizowano Spotkanie Wigilijne dla grona pięćdziesięciorga samotnych i wykluczonych mieszkańców Gminy Susz. Wspólny posiłek z podopiecznymi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej spożyli przedstawiciele władz suskiego samorządu oraz proboszcz parafii św. Antoniego, ks. Ryszard Milewski. Nie zabrakło świątecznych prezentów dla zaproszonych gości i wielu wzruszeń.

O godz. 15.30 na scenie SOK znów ruszyły prezentacje sceniczne. Udane koncerty kolęd i pastorałek zaprezentowały: kapela Suse, Sławomir Buzanowski, schola Cantate Deo oraz chór Genezaret. Muzyka, odpowiednie oświetlenie oraz obecność sporej grupy widzów stworzyło na parterze SOK bardzo pozytywną, prawdziwie bożonarodzeniowa atmosferę.

Suski Jarmark Świąteczny, zorganizowany przez Referat Promocji UM w Suszu we współpracy z Biblioteką Miejską, SOK oraz CSiR i MOPS, zakończył się po godz. 18.00. Imprezę wsparli lokalni przedsiębiorcy: Bank Spółdzielczy w Suszu, Nadleśnictwo Susz, sklep Lewiatan w Suszu, Centrum Nauki i Biznesu ŻAK.