Jesteś tutaj

Świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości

Gmina Susz aktywnie włączyła się w celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości. Oprócz gminnych obchodów w Suszu, swoje uroczystości kulturalne zorganizowały szkoły oraz sołectwo Januszewo.

Pierwszym akcentem obchodów rocznicy były koncerty patriotyczne, które Suski Ośrodek Kultury zorganizował dla uczniów i mieszkańców już w czwartek, 7 listopada. Dzień później rocznicowe akcenty pojawiły się w placówkach oświatowych. Kilka szkół z terenu naszej gminy – m.in. SP w Suszu, SP w Babiętach Wielkich, SP w Kamieńcu i suski Zespół Szkół – przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Inne akcentowały niepodległościowe święto we własny, autorski sposób.

W niedzielę, 10 listopada, swoją uroczystość patriotyczno-kulturalną zorganizowało sołectwo Januszewo. W programie znalazły się m.in. indywidualne prezentacje wokalne, występ w wykonaniu zespołu Cantate deo Schola oraz promocja książki „Powstanie warszawskie oczami sanitariuszek” Karoliny Anny Palczewskiej. Książkę można było nabyć z autografem autorki.

Poniedziałek to już, organizowane przez SOK, Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości, które w samo południe zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny. Wzięły w niej udział władze suskiego samorządu, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele lokalnych firm i instytucji oraz liczne grono mieszkańców. Po uroczystej liturgii, celebrowanej z udziałem pocztów sztandarowch i w asyście Oddziału Terenowego Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, w kościele odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu gdyńskiego Teatru Muzycznego HALS. Ostatnim punktem suskich obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości była manifestacja patriotyczna pod grobem Nieznanego Żołnierza. Zebrani odśpiewali tam Mazurka Dąbrowskiego, wysłuchali krótkiego wystąpienia okolicznościowego Burmistrza Susza Krzysztofa Pietrzykowskiego i złożyli kwiaty po pomnikiem.