Jesteś tutaj

Antytytoniowy program „Bieg po zdrowie” w Szkole Podstawowej w Suszu

„Bieg po zdrowie” to opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, do którego przystąpili uczniowie klasy IV b ze Szkoły Podstawowej imienia gen. Józefa Bema w Suszu wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Nowaczek.

Główne cele programu to:
- opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
- zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

To na nas – osobach dorosłych – spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia są tłem poruszanych tematów.

Jednym z zadań było przeprowadzenie wywiadu z osobą niepalącą. Zaprosiliśmy do współpracy dyrektora szkoły Pana Włodzimierza Palińskiego, który w środę 26 lutego 2020 roku odpowiedział na szereg pytań, przygotowanych przez naszych małych dziennikarzy. Wizyta zrobiła na uczniach ogromne wrażenie i pokazała, że są w życiu ważniejsze rzeczy od palenia papierosów. Od teraz stawiamy na asertywność. Wiemy, że sport to zdrowie, a papierosom mówimy stanowcze NIE – relacjonuje pani Małgorzata Nowaczek.