Jesteś tutaj

Dziś Dzień Muzealnika. Co nowego w suskim muzeum?

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów musieliśmy dziś, choćby chwilkę, porozmawiać z panią dyrektor Muzeum  Regionalnego w Suszu, Sylwią Zielińską. Pyta Czarek Oracki.

- Dzień dobry.  Najlepsze życzenia z okazji Dnia Muzealnika!
- Bardzo dziękuję w imieniu swoim i wszystkich osób, zaangażowanych w tworzenia Muzeum Regionalnego w Suszu. Przy okazji pozdrawiam wszystkich naszych sprzymierzeńców, pasjonatów historii i miłośników muzeów. Dziękuję wszystkim za wsparcie i pomoc.

- Jak postępuje remont budynku suskiego muzeum?
- Pomimo utrudnień spowodowanych ograniczeniami, związanymi z epidemią, remont przebiega zgodnie z planem. W ciągu najbliższych dni mamy nadzieję zakończyć pracę na piętrze budynku. Najważniejsze to być dobrej myśli, że wszystko będzie nadal szło zgodnie z planem.

- Co w największym stopniu wpływa na tempo robót?
- Postęp prac uzależniony jest od wielu czynników, wśród których, nie ma co ukrywać, głównym jest finansowanie remontu. Staramy się każdy grosz rozsądnie inwestować. Szukając nowych możliwości pozyskania środków, planujemy uruchomienie licytacji, na której będzie można kupić "rozmaitości". Po szczegóły tej akcji zapraszamy na stronę http://muzeumsusz.pl/ oraz na nasz profil na Facebooku. Tam też zamieścimy relację z efektów prac w obiekcie przy ul. Wąskiej.

- Po piętrze przyjdzie kolej na remont parteru?
- Rzeczywiście, w drugim etapie „zabierzemy się” za parter budynku. Przebieg prac w tej części jest zaplanowany na drugą połowę tego roku, tak aby wiosną roku przyszłego przygotować wystawę stałą i oficjalne otwarcie siedziby muzeum. Wystawa przygotowywana byłaby od wiosny, ale uroczyste otwarcie możemy planować jesienią przyszłego roku. To realny i bezpieczny termin oficjalnego udostępnienia placówki chętnym do zwiedzania. Nie chcemy go sztucznie przyśpieszać, ale dobrze przygotować się na przyjęcie pierwszych Gości.

- Rozumiem. Dziękuję za rozmowę.
- Dziękuję bardzo.