Jesteś tutaj

Spotkanie Władz Gminy z Kołami Gospodyń Wiejskich

W środowe popołudnie w sali konferencyjnej UM w Suszu doszło do spotkania Władz Gminy: Burmistrza Susza – Marcina Mądrego oraz Zastępcy Burmistrza Susza – Aleksandry Dwórznik z przedstawicielami Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Susz.

Burmistrz podziękował zebranym Paniom (jak i również Panom!) za dotychczasową działalność. Zadeklarował współpracę oraz wsparcie w następnych latach funkcjonowania. Był to również  czas by przy symbolicznej kawie i ciastku porozmawiać o codziennej pracy Kół oraz o pomysłach i planach.

Czym są Koła Gospodyń Wiejskich? 

To dobrowolna, niezależna i samorządna forma społecznej organizacji, która wspiera rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działa na rzecz lokalnego środowiska wiejskiego.

 

Jak i kiedy to się zaczęło?

Koła gospodyń wiejskich mają na ziemiach polskich blisko 150-letnią tradycję. Pierwsze z nich powstało już w 1877 roku.

Kobiety bez względu na miejsce zamieszkania, status społeczny, materialny, czy wykształcenie zawsze spotykały się, rozmawiały i podejmowały przeróżne działania, które w danej społeczności lokalnej były ważne dla jej lepszego funkcjonowania.

 

Obecnie na terenie naszej gminy działa aż 8 takich zrzeszeń:

•Koło Gospodyń Wiejskich w Piotrkowie

•Koło Gospodyń Wiejskich w Ulnowie

•Koło Gospodyń Wiejskich "Merynos" w Olbrachtówku

•Koło Gospodyń Wiejskich "GAUDY" w Kamieńcu

•Koło Gospodyń Wiejskich w Bałoszycach

•Koło Gospodyń Wiejskich w Lubnowych Wielkich „Lubnowianki”

•Koło Gospodyń Wiejskich „Artystyczna Przystań” w Januszewie

•Koło Gospodyń Wiejskich Jakubowo Kisielickie

 

Czym się zajmują?

Zaangażowanie Kół widoczne jest praktycznie na każdym kroku. Począwszy od tradycyjnych i rzemieślniczych potraw, których szeroką ofertę można poznać praktycznie na każdej imprezie plenerowej, przez udział w wydarzeniach charytatywnych (jak np. kiermasze ciast i lokalny Finał WOŚP), po działania skierowane bezpośrednio do społeczeństwa – takie jak szycie maseczek w czasie zagrożenia epidemiologicznego.

 Działalność KGW opiera się głównie na ofercie gastronomicznej, ale to również nawiązujące do tradycji i lokalnego folkloru wytwarzanie wszelkiego rodzaju ozdób – często z naturalnych produktów. Najlepszym przykładem takich działań jest doroczny konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy podczas obchodów Dożynek Gminnych. Wtedy to możemy podziwiać okazałe prace wykonane rękoma Pań z KGW.