Jesteś tutaj

Akademia Przyjaciół Pszczół w Babiętach Wielkich

Nasza szkoła jest położona w malowniczym centrum wsi. Tuż przy niej rozciąga się piękny park, w którym każda pora roku daje powody do zachwytu. Nic więc dziwnego, że nasi uczniowie od lat aktywnie włączają się w różnorodne akcje na rzecz ochrony środowiska.

Pierwszoklasiści w tym roku przyłączyli się do Akademii Przyjaciół Pszczół, co okazało się dla nich niezwykłą przygodą, a realizacja proponowanych przez nią zajęć zaostrzyła apetyty pierwszaków na informacje związane z pszczołowatymi. Nie tylko one, ale i dorośli nie zdawali sobie sprawy z wielości gatunków, z zagrożeń, jakie dla tych organizmów wynikają z rozwoju współczesnego, osaczonego chemią rolnictwa, z wypalania traw i niewiedzy o roślinach inwazyjnych. 

Z pomocą w zaspokojeniu ciekawości najmłodszych przyszedł pan Bernard Kozłowski – pszczelarz i pasjonat pszczół, który interesująco opowiadał o ich roli dla całego środowiska. Bardzo obrazowo przedstawił funkcje pszczół w ulu, wyjaśnił, co dzieje się z nimi zimą, a także zaprezentował, jak postąpić w przypadku użądlenia, aby  nie doszło do obrzęku. Maluchy wnikliwie oglądały przyniesione przez gościa akcesoria i zdjęcia, rozkoszowały się smakiem miodu z jego pasieki. Ogromnych ważeń dostarczyła dzieciom możliwość przymierzenia ochronnego stroju pszczelarza, zapach  dymu z próchna, unoszący się z podkurzacza, czy sprawdzenie dotykiem woskowych plastrów. 

Realizację zajęć wzbogaciły stroje pszczółek wykonane przez rodziców, którzy i tym razem chętnie włączyli się w to przedsięwzięcie. Po cyklu zajęć wszyscy wiedzą, że  praca pszczół jest nieoceniona, gdyby nie one, w sadach nie byłoby owoców, warzyw a brak tego pokarmu skutkowałby problemami w wyżywieniu ludzi. 

Go to gallery