Jesteś tutaj

Bitwa Regionów 2023 - 18 czerwca

Bitwa Regionów 2023

VIII edycja Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich
pn. BITWA REGIONÓW

Konkurs Kulinarny pn. „BITWA REGIONÓW” to największy konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń skupiających osoby z terenów wiejskich, których celem statutowym działania jest m.in. promocja i pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych, działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej; upowszechnianie i rozwój form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych.

Organizatorami konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Instytucje współpracujące Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Celem konkursu „Bitwa Regionów” jest m.in. promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Ważnym aspektem jest także promowanie i wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich, w szczególności w zakresie aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.

„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Wydarzenie cieszy się ogromną popularnością, dlatego od ubiegłego roku jego formuła została poszerzona o eliminacje na poziomie powiatów, aby wszystkie chętne KGW miały okazję zaprezentować swoje umiejętności kulinarne.

Bitwa Regionów w woj. warmińsko-mazurskim i powiecie iławskim

Do zeszłorocznej (rok 2022) edycji Konkursu dla KGW „Bitwa Regionów” zgłosiło się 3197 zespołów
z całej Polski, w tym z woj. warmińsko-mazurskiego 118 (111 kół i 7 stowarzyszeń). W półfinałach powiat iławski reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich w Bałoszycach z potrawą Karmuszka
z chlebkiem.

Rok wcześniej w 2021 w warunkach trwającej epidemii COVID-19 Konkurs został przeniesiony częściowo do sieci w formie multimedialnej. Pierwsze zaszczytne miejsce i nagrodę główną w Finale Ogólnopolskiego Konkursu otrzymało wówczas Koło Gospodyń Wiejskich w Durągu z woj. warmińsko-mazurskiego (powiat ostródzki) za „Dzyndzałki z wędzoną sielawą i kaszą w świętojańskim wianku z sezonowych ziół w dwóch sosach”. Finał konkursu, który towarzyszył Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim i Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie.

W Półfinale V edycji „Bitwy Regionów” w roku 2019, który odbył się podczas XXVI Targów Rolniczych „Wszystko dla Rolnictwa” w Olsztynie, powiat iławski reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich

w Sampławie z Karmuszką.

 

Tegoroczna VIII edycja Konkursu Kulinarnego Dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”
ma rekordową liczbę zgłoszeń, bo aż 3528!

W województwie warmińsko-mazurskim 133 drużyny, w tym 130 KGW i 3 stowarzyszenia, staną
w szranki o najlepszą regionalną potrawę podczas 12 powiatowych Pikników z PRODUKTEM POLSKIM.

Podczas eliminacji powiatowych, wojewódzkich i finału ogólnopolskiego KGW zaprezentują zgłoszone potrawy regionalne, a jurorzy będą je oceniać według kryteriów wskazanych w regulaminie.

W półfinale (etap wojewódzki) spotka się 12 KGW, których potrawy konkursowe zostały najwyżej ocenione przez Komisje Konkursowe w etapie powiatowym.

Do finału ogólnopolskiego zakwalifikuje się 16 KGW, po 1 z każdego województwa, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu.

Na co Komisje Konkursowe będą zwracać uwagę?

Pierwsza ocena pozwala otrzymać najwięcej punktów. Komisja oceniać będzie walory degustacyjne potrawy tj. smak i zestawienie smakowe składników, aromat potrawy, teksturę poszczególnych elementów potrawy. Max 60 pkt.

Bardzo ważna jest estetyka i sposób prezentacji potrawy jak proporcjonalność dania, estetyka prezentacji potrawy na talerzu, kolorystyka, kreatywność, bowiem wygląd potrawy wpływa na jej smak. Max 20 pkt.

Podając pyszne danie należy pamiętać o regionalnych elementach dekoracyjnych, pozostawiając na Komisji miłe wrażenie estetyki, budząc przy tym emocje. Max 20 pkt.

Uczestnicy Konkursu walczą o następujące nagrody:

Etap I - za zajęcie:

I miejsca nagroda pieniężna o wartości 2 000 zł

II miejsca nagroda pieniężna o wartości 1 500 zł

III miejsca nagroda pieniężna o wartości 1 000 zł

 

Etap II - za zajęcie:

I miejsca nagroda pieniężna o wartości 5 000 zł

II miejsca nagroda pieniężna o wartości 3 500 zł

III miejsca nagroda pieniężna o wartości 2 000 zł

 

Etap III – za zajęcie:

I miejsca nagroda pieniężna o wartości 25 000 zł oraz nagroda dodatkowa w formie wyjazdu dla 5 członków KGW na zagraniczne targi rolno-spożywcze odbywające się na terenie Unii Europejskiej, na których swoje stoisko będzie miał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,

II miejsca nagroda pieniężna o wartości 15 000 zł

III miejsca nagroda pieniężna o wartości 10 000 zł

 

Miejsce oraz terminy kolejnych Etapów zostaną podane do publicznej wiadomości po zakończeniu etapu powiatowego.

 

BITWA REGIONÓW” – KRÓTKI RYS HISTORYCZNY

Konkurs przeznaczony dla Kół Gospodyń Wiejskich początkowo nosił nazwę Kulinarna Bitwa Regionów „Kaszubskie smaki kontra borowiackie przysmaki”. Pomysł imprezy zrodził się w 2014 r., a inicjatorami przedsięwzięcia byli pracownicy OT Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy i Gdyni. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2015 r. w Chojnicach. Wzięło w niej udział 19 Kół Gospodyń Wiejskich z województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Zadaniem zespołów było przygotowanie dwóch potraw regionalnych: dania głównego bazującego na wybranym gatunku mięsa oraz deseru. Z woj. kujawsko-pomorskiego I miejsce zajęły reprezentantki z KGW w Legbądzie, a z woj. pomorskiego – KGW w Zielonej Chocinie.

II EDYCJA

Od II edycji zmieniła się nazwa konkursu na „Bitwa Regionów – Bitwa na smaki” oraz jego lokalizacja (Myślęcinek). Uczestnikami było pięć kół z województwa pomorskiego oraz pięć z kujawsko-pomorskiego, a ich zadaniem było przygotowanie dwóch potraw charakterystycznych dla regionu: dania głównego z drobiu oraz deseru.

III EDYCJA

W 2017 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa kontynuował konkurs kulinarny z udziałem trzech województw (kujawsko- pomorskie, pomorskie i wielkopolskie) pn. „Bitwa Regionów – Bitwa na smaki Wielkopolski, Pomorza i Kujaw”. W III edycji konkursu nagrodzono KGW z Klepar (Kujawy) za kwas kujawski i kluski kartoflane z dodatkami. Najlepszy deser regionalny – leguminę – przygotowało KGW z Nowej Świętej w Wielkopolsce.

IV EDYCJA

Emocje, które towarzyszyły uczestniczkom kulinarnych zmagań, oraz rosnące zainteresowanie pań zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich sprawiły, że w roku 2018 został zorganizowany konkurs o zasięgu krajowym. Do I etapu IV edycji „Bitwy Regionów” zgłosiły się 73 KGW z 10 województw, a w szranki stanęło 30 wybranych KGW. Komisja konkursowa wyłoniła wówczas następujących laureatów: I miejsce – Stowarzyszenie „Podlaski szlak kulinarny” w Szepietowie (woj. podlaskie) za udziec z dzika na rejbaku oblany leśnym sosem, II miejsce – KGW Kamień Mały (woj. lubuskie) za przygotowanie „kasli” – karkówki surowej, wędzonej, duszonej w kapuście kiszonej, III miejsce – KGW Ornontowice (woj. śląskie) za kopę ornotowicką. Jury przyznało też 2 wyróżnienia: Stowarzyszeniu „Folwarczanie” z Dziadowic Folwarku (woj. wielkopolskie) za pieczone kacze udka z kluskami żelaznymi i glazurowanymi buraczkami oraz Kołu Gospodyń Wiejskich z Osowca (woj. wielkopolskie) za kaczkę faszerowaną.

V EDYCJA

W piątej edycji konkursu wzięło udział 784 koła z całej Polski i był to debiut Warmii i Mazur w Konkursie. Półfinał „Bitwy Regionów” w województwie warmińsko-mazurskim odbył się podczas XXVI Targów Rolniczych „Wszystko dla Rolnictwa” w Olsztynie.

Na podium stanęły zajmując kolejno:

I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich „Luba” w Lubajnach za potrawę „Luba mazurska czyli rolada ziemniaczana z sosem kurkowym”,

II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Cimochach „CIMOSZANKI”, które przygotowało „Farszynki Mazurskie”,

III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Mierkach za „Kaczkę faszerowaną Jana po mazursku”.

 

W finale ogólnopolskim nasze województwo reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich „Luba” z miejscowości Lubajny z potrawą „Luba mazurska czyli rolada ziemniaczana z sosem kurkowym. Koło zajęło III miejsce na podium otrzymując gratulacje z rąk Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Dyrektora Generalnego KOWR podczas finałowej gali na Targach „Smaki Regionów” w Poznaniu. Wyjątkową nagrodą dla laureatek „Bitwy Regionów” było spotkanie z Parą Prezydencką, w Pałacu Prezydenckim.

VI EDYCJA

W 2021 roku w Konkursie dla KGW „Bitwa Regionów” udział wzięło 618 zespołów. Laureatkami wojewódzkimi zostały zajmując kolejno:

I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Durągu za „Dzyndzałki z wędzoną sielawa i kaszą
w świętojańskim wianku z sezonowych ziół w dwóch sosach”,

II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Sedrankach za „Babie uszy”,

III miejsce - "Przyjaciele Zimnej Wody" za „Gulasz z sarny marynowany w czerwonym winie z nutą rozmarynu i gorzkiej czekolady”.

Reprezentujące Warmię i Mazury Koło Gospodyń Wiejskich w Durągu z woj. warmińsko-mazurskiego w Finale Konkursu zajęło pierwsze zaszczytne miejsce i nagrodę główną za „Dzyndzałki z wędzoną sielawą i kaszą w świętojańskim wianku z sezonowych ziół w dwóch sosach”. Finał konkursu, który towarzyszył Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim i Krajowej Wystawie Rolniczej odbył się 4 września 2021 r. w Częstochowie.

VII EDYCJA

W 2022 do Konkursu zgłosiło się 3197 zespołów z całej Polski, w tym z woj. warmińsko-mazurskiego 118 (111 kół i 7 stowarzyszeń).

W półfinałach na podium stanęły kolejno Koła:

I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Pietrzwałdzie za Mazurską zupę klopsową

II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Juchnajciach za Kartacze z gęsiną w rosole z gęsiny

III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Monasterzysku za Babę ziemniaczaną z sosem grzybowym

Wyróżnienie zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich w Bartołtach Wielkich za Węgorza w sosie koperkowym.



lista kół, które zgłosiły się do konkursu:

 

Lp.

Nazwa koła

Potrawa

powiat

miejscowość

1

Koło Gospodyń Wiejskich „Merynos” w Olbrachtówku

Zawijaniec kapuściany podany z sosem grzybowym

iławski

Olbrachtówko

2

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Klimy

Sandacz marynowany w piwie miodowym podany z dzyndzałkami warmińskimi na sosie wiśniowo-buraczanym z emulsją ogórka kiszonego

iławski

Klimy

3

Koło Gospodyn Wiejskich w Lubnowych Wielkich „Lubnowianki”

Bigos Cygański

iławski

Lubnowy Wielkie

4

Koło Gospodyń Wiejskich „Łączy Nas Śliwa” w Śliwie

Śliwiańskie Dzyndzałki

iławski

Śliwa

5

Koło Gospodyń Wiejskich „Byszwałdzianki” w Byszwałdzie

Eskalpoki w sosie śmietanowo-grzybowym

iławski

Byszwałd

6

Koło Gospodyń Wiejskich „Nasza Wieś” Biskupiczki

Plińce z pomoćką

iławski

Biskupiczki

7

Koło Gospodyń Wiejskich w Ulnowie

Zupa po warmińsku z pulpecikami,grzybami i zacierkami

iławski

Ulnowo

8

Koło Gospodyń Wiejskich w Piotrkowie

Szczupak faszerowany

iławski

Piotrkowo

9

Koło Gospodyń Wiejskich „Jędrychowianki” w Jędrychowie

Marynowane pulpety rybne w pomidorach

iławski

Jędrychowo

10

Koło Gospodyń Wiejskich w Sampławie

Konfitowana kaczka podana na kołaczu z marynowaną cebulką

iławski

Sampława

11

Koło Gospodyń Wiejskich w Bałoszycach

Zapiekanka ze szczupaka

iławski

Bałoszyce

12

Koło Gospodyń Wiejskich w Łęgowie

Farszynki warmińskie

iławski

Łęgowo

13

Koło Gospodyń Wiejskich w Klimach

Plińce z pomoćką

iławski

Klimy