Jesteś tutaj

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w SP w Babiętach Wielkich

W dniu 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy to w obronie języka bengalskiego zginęło 5 studentów. W historii Polski też jest wiele przykładów postaw Polaków, którzy za cenę własnego życia bronili mowy ojczystej i dorobku kulturalnego naszego narodu. Dzięki temu żyjemy dzisiaj w kraju, w którym możemy bez przeszkód i z dumą posługiwać się własnym językiem.

 

Szkoła Podstawowa w Babietach Wielkich postanowiła godnie uczcić ten wyjątkowy dzień. I tak uczniowie klasy 4 tworzyli lapbook o Polsce, a piątoklasiści czytali łamańce językowe. Ich o rok starsze koleżanki i koledzy pracowali nad frazeologizmami. Z kolei ósmoklasiści na tzw. długiej przerwie wyjaśniali znaczenie wyrazów typu: „absztyfikant” czy „dyletant” oraz uzupełniali związki frazeologiczne. Zabawy i śmiechu było co niemiara!

 

Chętni uczniowie z klas 6-8 rywalizowali także w Konkursie Polonistycznym "Bądź bezbłędny na co dzień!" Uczestnicy byli zobowiązani rozwiązać test dotyczący poprawności językowej.

 

Przez 45 minut głowili się nad polszczyzną.

Konkurs zdominowały uczennice klasy 8. Wyniki:

I miejsce - Magdalena Krajnik;

II miejsce - Zuzanna Chojnowska;

III miejsce - Dominika Kotala.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to czas, w którym każdy uczeń przypomniał sobie, jaką supermoc posiada, mówiąc po polsku, czyli w jednym z trudniejszych języków świata.