Na Polach Grunwaldu

Tym razem grupa uczniów biorących udział w projekcie „Szkoły Sukcesu”, który jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny, a realizowany przez Fundację Rozwoju Warmii i Mazur w partnerstwie z Gminą Susz i Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły w Piotrkowie udała się na Pola Grunwaldu, gdzie w 1410 roku Polacy odnieśli historyczne zwycięstwo nad potęgą krzyżacką.

Uczestnicy mogli zapoznać się z topografią okolicy, wyobrazić sobie, jak ten teren wyglądał ponad 600 lat temu, gdy ku skrytym w zaroślach wojskom Jagiełły zbliżali się butni posłowie krzyżaccy, wioząc królowi dwa nagie miecze. Ten wątek jest o tyle interesujący, że wiąże się z położonym niedaleko Babięt Falknowem. Jak poddaje Wikipedia, „Falknowo może być wsią opisaną przez Jana Długosza w Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego jako Wielhniowa (lub Wielgnowa). Pogoń złapała tam i ścięła uciekającego z pola bitwy Heinricha von Schwelborna, do którego prawdopodobnie należały miecze grunwaldzkie.”

Dziś na polach pod Grunwaldem usytuowane jest muzeum, w którym można obejrzeć pamiątki związane nie tylko z bitwą. Pośród wielu eksponatów, znajduje się tu, między innymi, haftowana kopia obrazu Jana Matejki ,,Bitwa pod Grunwaldem''. Haft jest tych samych rozmiarów co oryginalny obraz. Składa się z 40 zszytych ze sobą elementów zawierających 8 milionów krzyżyków, które wyhaftowało 35 mieszkańców Działoszyna.

Historia, historia i jeszcze raz historia…. Piękna, zajmująca, czasami zaskakująca. Nauka – ale inaczej. Warto było zobaczyć, przeżyć, doświadczyć…