Jesteś tutaj

Narodowe Święto Niepodległości - 11.11.2024

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Na poniedziałek 11 listopada 2024 r. przypadła 106. rocznica tego wydarzenia, które niewątpliwie jest jednym z najważniejszych momentów historii naszego kraju.

W Suszu, zgodnie z wieloletnią tradycją, odbyły się Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Pierwszym punktem programu obchodów była uroczysta Msza Święta odprawiona w kościele św. Rozalii. W liturgii udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, jednostek i organizacji z terenu gminy Susz, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Odświętnego charakteru mszy nadała również liczna obecność pocztów sztandarowych z lokalnych jednostek OSP, Szkół Podstawowych, Nadleśnictwa Susz, 5 Brygady AK oraz 17 Suskiej Drużyny Harcerskiej.

Po kilkuletniej przerwie, do programu obchodów, powrócił przemarsz pod Grób Nieznanego Żołnierza. Wszyscy obecni uformowali pochód, na czele którego stanęły wymienione wcześniej poczty sztandarowe. Uczestnicy przemaszerowali przez miasto na ulicę Pieniężnego, gdzie zaplanowany był dalszy ciąg uroczystości.

Po wprowadzeniu Pocztów Sztandarowych i odśpiewaniu Hymnu Państwowego, głos zabrał Burmistrz Susza – Marcin Mądry, który przywitał zebranych mieszkańców oraz zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się m.in.: Zbigniew Ziejewski – Poseł na Sejm RP, Wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych, Mateusz Szauer – I Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Bogdan Bartnicki – Przewodniczący Sejmiku województwa Warmińsko-Mazurskiego, płk Jacek Zaniewski – 1 Dywizja Piechoty Legionów, Rafał Kwiatkowski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Suszu wraz Radnymi, Radni Powiatowi, Dyrektorzy Szkół oraz kierownicy i dyrektorzy lokalnych jednostek gminnych.

Następnie przyszedł czas na okolicznościowe przemowy wygłoszone przez Burmistrza Susza oraz Zbigniewa Ziejewskiego, Mateusza Szauera i Bogdana Bartnickiego.

W swoim wystąpieniu Burmistrz Susza – Marcin Mądry zaznaczył jak ważne w dzisiejszych czasach są wolność i niepodległość, które doceniać trzeba każdego dnia. Nie krył również radości z obecności płk Zaniewskiego reprezentującego 1 Dywizję Piechoty Legionów – to właśnie ta formacja stacjonować będzie w jednostce wojskowej, która w niedalekiej przyszłości powstanie w naszym mieście. Włodarz naszego miasta podziękował również Pocztom Sztandarowym, mieszkańcom oraz gościom za czynny udział w uroczystościach.

Po przemowach przyszedł czas na uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy ulokowanej na odrestaurowanym niedawno Grobie Nieznanego Żołnierza. Dokonali tego: Burmistrz Susza w asyście płk Zaniewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Suszu. Pamiątkowa tablica została również poświęcona przez ks. Radosława Klein, Proboszcza Parafii św. Rozalii.

Kolejnym elementem obchodów był występ artystyczny harcerek z 17 SDH, które wykonały utwór pt. „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.

Ostatnim punktem obchodów przy Grobie Nieznanego Żołnierza było złożenie wieńców oraz kwiatów przez przybyłe delegacje.

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyły się w Suskim Ośrodku Kultury. W sali widowiskowej o godzinie 18:00 miała miejsce projekcja filmu filmu Artura Kalickiego „Klucz Wileński”. Przejmująca, pełna emocji produkcja, opowiada o losach przesiedleńców, którzy zmuszeni byli opuścić tereny Wileńszczyzny, by ostatecznie osiedlić się na terenach Warmii. Po projekcji zebrani w sali mieli okazję do rozmowy z twórcami filmu: Arturem Kalickim, dr Marceliną Zaniewską oraz dr Piotrem Bojarskim.