Jesteś tutaj

Nasi posłowie w Sejmie

Aż 4 uczniów gimnazjum w Suszu wzięło udział w posiedzeniu XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbyła się 1 czerwca 2015 r. w gmachu Sejmu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. W tym roku młodzi posłowie zastanawiali się nad tym, jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież.

Doroczne sesje Sejmu Dzieci i Młodzieży są organizowane przez Kancelarię Sejmu oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. W obradach, które tradycyjnie odbywają się w Dniu Dziecka, uczestniczyło 460 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z całej Polski. Młodzi posłowie zostali wyłonieni poprzez wykonania rekrutacyjnego polegającego na badaniu wybranego miejsca w przestrzeni publicznej oraz zaproponowanie zmiany i działań wynikających z uzyskanych wniosków. Wśród 18-osobowej reprezentacji województwa warmińsko-mazurskiego Susz reprezentowali: Wiktoria Korwek, Mikołaj Ryll, Kinga Piejdak i Sandra Rakowiecka.

Przygoda z sejmem w Warszawie rozpoczęła się już 31 maja, kiedy to uczniowie uczestniczyli w warsztatach, których tematykę sami sobie wybierali. Następnego dnia po spotkaniu z klubami poselskimi młodzi posłowie podczas posiedzenia zasiedli w ławach poselskich „dorosłego” sejmu. Posłanka Susza miała okazję zająć miejsce samej premier Ewy Kopacz. Obradom przesłuchiwali się politycy, mi. in. marszałek sejmu Radosław Sikorski, premier Ewa Kopacz, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz i rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Młodzi posłowie po burzliwych momentami obradach przyjęli uchwałę o przestrzeni publicznej dla młodzieży. Po posiedzeniu można było osobiście porozmawiać ze znanymi politykami w kuluarach sejmowych.

Go to gallery