Jesteś tutaj

Niepodległość celebrowaliśmy nie tylko w Suszu

Niepodległość - to o nią walczyli nasi przodkowie. To słowo bardzo ważne dla wszystkich Polaków. W listopadzie 1918 roku Polska, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, stała się suwerennym państwem. Oprócz oficjalnych obchodów Narodowego Dnia Niepodległości w Suszu, swoje uroczystości, związane z 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowały w ostatnich dniach także m.in. Zespół Szkół w Suszu, parafia św. Rodziny w Bałoszycach i Szkoła Podstawowa w Babiętach Wielkich.

Zespół Szkół im. Ireny Kosmowskiej w Suszu w dniu 9 listopada o godz. 11:11 zorganizował odśpiewanie przez całą społeczność szkolną i wszystkich nauczycieli czterech zwrotek Mazurka  Dąbrowskiego w ramach akcji MEN „Rekord dla Niepodległej”. Dodatkowo w szkole odbył się konkurs wiedzy „Ojcowie Niepodległości – Piłsudski, Dmowski, Paderewski”. W dniu 11 listopada placówka aktywnie uczestniczyła w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości  - współorganizowała z CSiR IV Suski Bieg Niepodległości, a poczet sztandarowy szkoły wziął udział w uroczystej mszy świętej i koncercie w kościele św. Antoniego oraz w manifestacji przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

„ Wierni Bogu i Ojczyźnie” - tym pięknym napisem, znajdującym się na tablicy pamiątkowej przy kościele, ks. proboszcz Krzysztof Pleskot wraz z członkami parafii św. Rodziny w Bałoszycach, uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. „Słowa te pozostaną po nas na wieki i zawsze będą oddawały nasz osobisty stosunek do do wiary i Ojczyzny. Wymodlona i wywalczona wolność - bezpośrednio wynika z pięknej i krwawej naszej historii. To właśnie tutaj, w tym miejscu narodził się pomysł upamiętnienia tego ważnego wydarzenia i dzięki Wam został zrealizowany” - mówił ks. proboszcz w trakcie niedzielnych uroczystości.

W uroczystej mszy św. w dniu 11 listopada 2018 r., przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Pleskot i długoletni proboszcz parafii w Kamieńcu - ks. kanonik Wiesław Szymankiewicz. Na niedzielne uroczystości stawili się lokalni samorządowcy, zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni wierni. Msza św. miała bardzo uroczysty charakter i oprawę muzyczną. Śpiewano pieśni religijne i patriotyczne a także nasz hymn '' Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie poświęcono tablicę i zapalono biało – czerwone znicze nawiązujące do barw narodowych.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości Szkoła Podstawowa w Babiętach Wielkich zorganizowała uroczysty apel, którego myślą przewodnią było hasło: „Polska to dom wszystkich ludzi”. Uczniowie z klas 6 i 7 podczas przedstawienia podniośle recytowali wiersze, tańczyli polskie tańce narodowe, debatowali nad pojęciem ojczyzna, a przede wszystkim śpiewali piosenki patriotyczne. Pojawiły się tradycyjne np. „Szara piechota” czy „Rozkwitały pąki białych róż”, ale także współczesne: „Kocham wolność” czy „Dziewczyna z granatem”. Dodając do tego piękną dekorację i odświętnie ubranych aktorów, twórcom udało się poruszyć serca wszystkich uczestników tej uroczystości.

Tego dnia społeczność szkoły w Babiętach Wielkich wzięła również udział w akcji „Niepodległa dla hymnu” i razem z prawie 5 milionami uczniów i nauczycieli z całej Polski zaśpiewała o godzinie 11:11 hymn narodowy. Całe wydarzenie było najlepszą lekcją patriotyzmu, jaką można stworzyć w szkole.

Narodowy Dzien Niepodległości w Zespole Szkól w Suszu - zdjęcia

Narodowy Dzien Niepodległości w parafii św. Rodziny w Bałoszycach - zdjęcia

Narodowy Dzien Niepodległości w Szkole Podstawowej w Babiętach Wielkich - zdjęcia