Jesteś tutaj

Nowe miejsca pracy w Gminie Susz

Nowe miejsca pracy powstały w Babiętach Wielkich w wybudowanym przez firmę Gerczak Nord-Pol Hatchery zespole ferm rodzicielskich. Wybór najlepszej lokalizacji przez inwestora trwał kilka miesięcy. Początkowo budowę fermy planowano w sąsiedniej gminie jednak po szerszym przeanalizowaniu warunków inwestycyjnych firma zlokalizowała swoją inwestycję w Gminie Susz.

Zespół ferm rodzicielskich jest obecnie najnowocześniejszym, najbardziej zaawansowanym technologicznie zakładem  produkującym wylęgowe jaja indycze w Europie. Przyjęte rozwiązania technologiczne, produkcji od jajka do indyka, od odchowu niosek do sztucznej inseminacji, gwarantują pełne bezpieczeństwo biologiczne oraz wysoką jakość i zdrowie finalnego produktu.

Właściciele wylęgarni postanowili budować fermy szczelnie zamknięte z dobrym systemem wentylacji, zapewniającym stałe warunki klimatyczne bez względu na sezonowe zmiany pogody. Dzięki nowoczesnemu systemowi wentylacji i klimatyzacji ptaki i obsługa mają zapewnione doskonałe warunki hodowli i pracy.

Niebawem ruszy budowa kolejnej fermy, zlokalizowanej także w Babiętach Wielkich. 

Sukcesem zakończyły się kilkuletnie poszukiwania inwestora, który zechciałby ulokować swoją działalność na terenie byłej masarni w Różnowie. Po rozmowach prowadzonych przez burmistrza Susza Krzysztofa Pietrzykowskiego udało się przyciągnąć do gminy Susz firmę, która posiada wieloletnią tradycję w produkcji wyrobów wędliniarskich. Masarnia Ryjewo, bo o niej mowa w związku z dynamicznym rozwojem swojej działalności przejęła zabudowania po byłej masarni Matis. 

Po przeprowadzeniu niezbędnych remontów oraz wyposażeniu miejsc pracy w wymagane urządzenia masarnia (dotychczas funkcjonująca w Ryjewie koło Kwidzyna) przeniosła całą swoją produkcję do Różnowa. Na dzień dzisiejszy firma zatrudnia ponad 160 pracowników a od momentu rozpoczęcia produkcji w Różnowie pracę w masarni znalazło niemal 60 osób z terenu gminy Susz a także okolicznych miejscowości.

W chwili obecnej opracowywany jest projekt budowy ubojni, o wydajności 200 sztuk trzody chlewnej na dobę. Jej uruchomienie planowane jest na drugą połowę 2016 roku.

Napływ nowych inwestorów do gminy Susz w znacznej mierze jest konsekwencją kierowania się kryteriami certyfikatu Gmina Fair Play, który Gmina Susz otrzymała w 2014 roku.