Jesteś tutaj

Pierwsza wymiana szkolna do Niemiec dla najmłodszych

Fantastyczną przygodę i niezwykłą lekcję samodzielności przeżyli uczestnicy pierwszej wymiany szkolnej najmłodszych uczniów, zorganizowanej w Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Suszu. W dniach 24-30 marca 2019 roku 15 uczestników wymiany w wieku od 9 do 10 lat, pod opieką Katarzyny Prus i Daniela Pączkowskiego, przebywało na terenie Niemiec.

Dzieci mieszkały w Poczdamie, gdzie wspólnie z partnerską szkołą z Niemiec poznawali się, bawili, a także uczyli. W trakcie pobytu uczniowie ustalali wspólnie program i jego atrakcje, przygotowywali posiłki, uczestniczyli w zajęciach animacji językowej oraz warsztatach teatralnych. Wspólnie z rówieśnikami z Niemiec zwiedzali Poczdam i Berlin i poznawali kulturę i zabytki tych miast.

Pod opieką włoskiego kucharza Floriana uczniowie planowali zakupy, przygotowywali posiłki i integrowali się od rana do późnego wieczora. Mnóstwo atrakcji było także podczas zabaw sportowych, muzycznych czy wyjścia na basen w Poczdamie. Bogaty program i swoje osiągnięcia uczniowie prezentowali w centralnym miejscu miasta, przykuwając uwagę licznych przechodniów, z którymi uczniowie rozmawiali za pośrednictwem tłumaczy i opiekunów. Nasi uczniowie okazali się prawdziwymi ambasadorami polskiej kultury i gościnności. Wręczyli swoim niemieckim przyjaciołom drobne upominki i doskonale zareklamowali naszą szkołę, miasto i gminę, a także Polskę, do której gorąco zaprosili swoich niemieckich rówieśników.

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych uczestników wymiany był pobyt na Tropikalnej Wyspie. Niezapomniane wrażenia, doskonała zabawa, troskliwa opieka opiekunów i organizatorów oraz bezpieczna podróż złożyły się na ogromny sukces tego pierwszego w historii suskich szkół przedsięwzięcia. - Ta wymiana to dopiero początek nowego kierunku relacji polsko-niemieckich, które obok wymiany z Jarmen mogą stać się bardzo wartościowym i rozwijającym edukacyjnie i wychowawczo atutem oferty edukacyjnej Szkoły Podstawowej w Suszu – powiedział Daniel Pączkowski, inicjator i organizator wyjazdu.

Koszty podróży pierwszej szkolnej wymiany dla najmłodszych sfinansował samorząd Gminy Susz.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wyjazdu.