Jesteś tutaj

Sahara procentuje

Bohater akcji „Gmina Susz na Saharze”, Mariusz Augustyniak, po powrocie z Maroka nie zwalnia tempa i kontynuuje swoją sportową pasję,  tym razem w roli mentora i trenera nowej sekcji przy Centrum Sportu i Rekreacji pod nazwą Crossfit Team Susz.

CTS to kolejny etap projektu „Gmina Susz na Saharze”. Grupa liczy już 20 osób i bardzo dynamicznie się rozwija. Jej członkowie trenują regularnie (w poniedziałki i czwartki) na orliku lub hali CSiR. Można ich łatwo rozpoznać, bo używają do ćwiczeń niecodziennych przyrządów – młotów, opon, lin, belek, itp. -  Rzeczywiście, inne sekcje raczej nie używają naszych „narzędzi” – uśmiecha się Mariusz Augustyniak – W naszym treningu jednak to właśnie one się przydają, bo crossfit to specyficzny rodzaj treningu – mocno wydolnościowy i funkcjonalny,  angażujący całe ciało.

Właśnie w taki sposób, oprócz treningów biegowych, Mariusz przygotowywał się do swoich wcześniejszych startów w Runmageddonach (7 razy był na podium) oraz do tegorocznego ultramaratonu na Saharze (5 miejsce). Już wtedy jego ćwiczeniom ogólnorozwojowym intensywnie przyglądało się w hali kilka osób, a kilkaset obserwowało profil „Sen o Saharze” na Facebooku. Po marcowym sukcesie reprezentanta Gminy Susz na marokańskiej, pustyni powstanie nowej grupy pasjonatów sportowych i wspólnych treningów było tylko kwestią czasu. – Tak to sobie planowaliśmy z dyrektorem CSiR Jarkiem Piechotką, żeby po powrocie z Afryki wykorzystać zainteresowanie moim startem i ruszyć w Suszu czymś zupełnie nowym. I bardzo fajnie się to udało. Sahara była w marcu, a już w kwietniu regularnie trenowaliśmy na suskim orliku. Najpierw to było kilka osób, później kilkanaście. Dziś, po pół roku, mamy stała ekipę ponad 20 osób i rozpoczynamy starty w imprezach OCR – z nieukrywaną dumą mówi Augustyniak.

Mowa o tzw. biegach przeszkodowych, w których na przebiegającej przez bardzo zróżnicowany teren trasie wyścigu, znajdują się dodatkowo przeszkody terenowe, które uczestnicy muszą pokonać, wykorzystując konkretne umiejętności fizyczne. Wspinanie się po linie, sporo błota i trzymetrowe ściany na trasie biegu - taka rywalizacja to dziś najnowszy trend sportowy, który bardzo szybko zyskuje szeroką popularność. W 2017 roku w biegach OCR w Polsce łącznie wystartowało więcej osób, niż we wszystkich polskich maratonach.

Reprezentanci Crossfit Team Susz swoje debiuty w biegach przeszkodowych mają już za sobą. Ostatni wspólny start (drugi w historii grupy) w gdańskim Runmageddonie wypadł bardzo dobrze i zakończył się dwoma miejscami na podium wyścigu w klasyfikacji MASTERS ELITA oraz solidnym występem żeńskiej części CTS. – Dziewczyny pokazały siłę i charakter – nie ma wątpliwości trener, który już przygotowuje swoich podopiecznych do kolejnego startu w biegu OCR, w listopadzie w Gdyni.

Wyjazd 11-osobowej grupy z Susza (w CTS są też dwie prabucianki) do Gdańska zaowocował także nawiązaniem bezpośredniego kontaktu z firmą Runmageddon, która organizuje różnorodne biegi OCR w całej Polsce. – Zostaliśmy partnerem treningowym Runmageddonnu. To fajna sprawa dla tak młodej grupy. Potwierdzenie, że wiemy, co robimy i informacja dla zainteresowanych osób, że w Suszu znajdą profesjonalne wsparcie treningowe. Ale to również silny impuls, aby rozwijać temat biegów OCR w naszym mieście, promować tę dyscyplinę sportu i zarażać entuzjazmem do niej młodych ludzi - podsumowuje Mariusz Augustyniak. 

Więcej informacji na temat Crossfit Team Susz - https://www.facebook.com/Crossfit-Team-Susz-173187713523510/