Jesteś tutaj

Uczniowie z Babięt powitali wiosnę

Jednym ze staropolskich obyczajów (opisanych już w XV wieku), jest topienie Marzanny. Obecnie pożegnanie zimy i powitanie wiosny odbywa się to 21 marca (wcześniej w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, zwaną Białą, Czarną albo Śmiertną). 

Kukłę bogini zimy wykonywano zwykle z wiechcia słomy, kolorowych gałganków, ozdabiano wstążkami, koralikami i kwiatami. Wyprowadzenie jej poza zabudowania wsi i spalenie lub zatopienie w rzece czy jeziorze  miało przywołać wiosnę. W kolejnych stuleciach obrzęd ten nabierał coraz bardziej zabawowego charakteru.

My również bawiliśmy się, przywołując ten prastary słowiański obyczaj. Z okazji Święta Wiosny członkowie kółka teatralnego przedstawili  sztukę, która wyjaśniała, skąd się wziął zwyczaj topienia Marzanny, natomiast dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 i 3-4 -latków razem z wychowawczyniami wybrały się na długi spacer. Jego celem było powitanie nowej pory roku i pożegnanie starej. Przedszkolaki śpiewły piosenki i grały na najdziwniejszych instrumentach. Barwny korowód, z niesioną na jego czele Marzanną, wywołał spore zainteresowanie wsród mieszkańców Babięt.  

Następnie rozpoczął się „Dzień Pasji i Talentów”. Wszyscy, którzy chcieli zaprezentować swoje umiejętności, zadziwić lub zaskoczyć widzów, mogli pokazać  przygotowany przez siebie program artystyczny. Najczęściej decydowano się na śpiew i taniec. Zwycięstwo  przypadło grupie dziewczyn z klasy III, które wykonały piosenkę Ewy Farny „Ewakuacja”.

Zabawa była przednia i Wiosna została przywitana.