Jesteś tutaj

UKORONOWANIE PRACY ROLNIKÓW – DOŻYNKI GMINNE 2022 W KAMIEŃCU

 3 września we wsi Kamieniec odbyło się święto plonów. Uroczystość rozpoczęła msza święta, odprawiona przez proboszcza parafii w Kamieńcu, księdza Michała Mirowskiego w asyście duszpasterzy gminnych. Dożynki otworzyli włodarze Gminy Susz - Burmistrz Krzysztof Pietrzykowski i jego Zastępczyni Lucyna Górnik, która przywitała zaproszonych gości i podziękowała rolnikom za ich codzienny trud. Kamieniec zaszczycili swoją obecnością Poseł na Sejm RP Zbigniew Babalski, Poseł na Sejm RP Robert Gontarz, Zastępczyni Burmistrza Iławy Dorota Kamińska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suszu Stanisław Blonkowski. Na gminnych dożynkach nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych, instytucji publicznych, jednostek samorządowych, radnych powiatowych i miejskich z Iławy i Susza, sołtysów gminy Susz, księży sprawujących posługę kapłańską w parafiach gminnych, przedsiębiorców oraz wspaniałych mieszkańców. Burmistrz i Zastępczyni wraz ze starostami dożynek – Panią Wiesławą Wacławiak i Panem Ryszardem Goik częstowali gości i mieszkańców chlebem i wędliną, życząc wszystkim, aby nigdy tych produktów nie zabrakło na ich stołach.

 

Posłowie Zbigniew Babalski i Robert Gontarz z gospodarzem dożynek Burmistrzem Krzysztofem Pietrzykowskim wręczyli odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rolnikom, którzy szczególnie wyróżniają się w tej gałęzi gospodarki. Otrzymali je: Iwona Murawska, Wiesława Wacławiak, Marek Grodnicki, Marek Tulin, Stanisław Wiktorowicz, Roman Rejwer, Marek Śliżewski, Tomasz Sucharzewski, Sławomir Grochoła, Krzysztof Przybysławski. 

Tegoroczne „dożynki” w Kamieńcu to również Bitwa Regionów - czyli konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich, rozgrywający się w całym kraju. Prezentacja dań – dałbym po gwiazdce Michalina większości prezentowanych dań – nie tylko za ich smak, ale także sposób podania. Panie z kół gospodyń wiejskich naszego regionu w tym roku postanowiły wypaść nieco bardziej awangardowo.

 

Podobne wrażenie można odnieść, patrząc na wieńce wystawione w konkursie. Jakby nie było – jest to tradycyjny sposób uhonorowania i podziękowania za plony. Tegoroczne wieńce, ze Żniwiarką na czele – czyli manekinem w czarnych okularach, ubranym w słomkowy strój – prezentującym się jak prawdziwa modelka od Gucciego, szły w parze z kulinariami i prezentowały się również awangardowo.

Tym samym panie z kół gospodyń wiejskich przestają się nam kojarzyć z anachroniczną chustką i wypiekami dla podniebień odpornych na cukier. W tych pełnych uroku paniach, atrakcyjnych i uśmiechniętych, znających przepisy swoich babć na pamięć, rodzi się również chęć otwarcia na świat – stąd być może ta awangardowa nuta w wypiekach i wieńcach.

Skrzydełka na słodko, karmuszka, farszynki i wiele innych – to dania konkursowe. Jednak poza daniami konkursowymi, na stoiskach nie zabrakło wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, słodkich wypieków oraz wielu innych regionalnych przysmaków, którymi można było się poczęstować.

Bitwę Regionów zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Bałoszyc. Konkurs na wieniec zaś wygrało sołectwo Ulnowo, drugie miejsce przypadło wieńcowi dożynkowemu wykonanemu przez Koło Gospodyń Wiejskich wraz z sołectwem Jakubowo Kisielickie, a podium zamknął wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Lubnowianki.

Atrakcjom kulinarnym towarzyszyły występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kamieńcu, lokalnych zespołów SUSE, Jaśko Band oraz przyjezdnych solistów – Jacka Silskiego z repertuarem biesiadnym, Arka Braxtona, którzy uruchomili rezerwy energii u wszystkich uczestników zabawy. Na zakończenie wydarzenia można było pobawić się przy muzyce oferowanej przez duet DANCE 2 DISCO.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację dożynek w Kamieńcu. Szczególne podziękowania składamy sponsorom - Bankowi Spółdzielczemu w Suszu, Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej, przedsiębiorcom i naszym niezastąpionym kołom gospodyń, bez Was, Waszych przepysznych dań i uśmiechniętych twarzy nie byłoby tak wspaniale. Dziękujemy za pięknie przystrojone stoiska, stoły zastawione pysznym jedzeniem, za cudowną organizację gospodarzom – sołectwu Kamieniec z sołtysem Marcinem Szymaniak na czele z przyległymi sołectwami.

Dodatkową atrakcją tegorocznego święta była wspomniana wcześniej Bitwa Regionów, która mogła się odbyć przy bardzo dobrej współpracy i dofinansowaniu z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie.

Dziękujemy Wam Mieszkańcy gminy Susz, bo to Wy stworzyliście ten niepowtarzalny klimat sobotniej uroczystości.

 

 

więcej zdjęć https://www.facebook.com/GminaSusz/photos/pcb.5660608397295175/566058335...