Jesteś tutaj

Wycieczka do Warszawy

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jawtach Wielkich i Piotrkowa w dniach 28-29.04.2018 r. zwiedzali stolicę. Odwiedzili m.in. Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy, Zamek Królewski i Łazienki. Oto ich relacja.

Pierwszym punktem wycieczki  było Centrum Nauki Kopernik. Jest to wielka przestrzeń odkrywania mechanizmów uczenia się i procesów poznawczych dzieci i dorosłych. Mieliśmy możliwość badania żywiołu powietrza, eksperymentowania, prowadzenia doświadczeń i analizowania  zachodzących procesów.

Następnie udaliśmy się do Planetarium na prelekcję o Kosmosie oraz  film w technologii 3D, pt. "Jesteśmy kosmitami”. Planetarium Niebo Kopernika, dzięki swojemu wyposażeniu, jakości pokazów oraz konstrukcji  jest jednym z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych planetariów w Europie. Dzięki zastosowanym tu nowoczesnym technologiom multimedialnym uczestnicy seansów odnoszą wrażenie zanurzenia się w obserwowanych, na co dzień niedostępnych, światach.

Po obiedzie udaliśmy się do Muzeum Domków dla Lalek, w którym na zwiedzających czeka ponad 120 historycznych domów, sklepików i pokoi dla lalek oraz unikatowa kolekcja zabawek sakralnych. Dziesiątki uroczych wnętrz, tysiące maleńkich drobiazgów. Niezliczona ilość godzin wspaniałej zabawy, która dawno przeminęła, ale której czar urzeka nas do dziś. Zachwyt, zaduma i wspaniała inspiracja do własnej twórczości - to właśnie Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie.

Na zakończenie pełnego wrażeń dnia postanowiliśmy wjechać na Taras widokowy na 30-tym piętrze Pałacu Kultury i Nauki.


Drugi dzień pobytu w stolicy rozpoczął się od spaceru po Starym Mieście. Piękne kamienice, wspaniała architektura, to tylko nieliczne elementy jakie przykuwały naszą uwagę. Zwiedziliśmy również Zamek Królewski. Zachwyciło nas wspaniałe wnętrze oraz historia budynku.

Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz uznany w 1994 roku, wraz z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim, za pomnik historii.

Kolejny punkt obowiązkowy na naszej liście to Stadion Narodowy, na którego najwyższej trybunie mieliśmy okazję zasiąść.

Ostatni przystanek to Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie.

 

Wycieczka została sfinansowana w ramach realizacji projektu "Szkolna Akademia Kompetencji" ze środków RPO Warmia Mazury 2014-2020. Pragniemy serdecznie podziękować Fundacji Rozwoju Warmii i Mazur  za możliwość przeżycia fascynującej przygody oraz poszerzenie naszej wiedzy w aktywny i ciekawy sposób.