Jesteś tutaj

Konkurs recytatorski „Spotkanie z Poezją” w SP Kamieniec

29 kwietnia 2014 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kamieńcu brali udział  w szkolnych eliminacjach do konkursu recytatorskiego „ Spotkanie z poezją”. Zadaniem uczestników było przygotowanie jednego z utworów Pana Wiesława Piechoty, ponieważ tego dnia sam autor zaszczycił nas swoją obecnością. Twórca poezji i prozy dla dzieci i dorosłych, mieszkający w Elblągu od sześćdziesięciu lat, swoją przygodę z pisaniem rozpoczął dość późno. Mając wykształcenie wyższe techniczne i ekonomiczne, przez całe dorosłe życie czynnie był zaangażowany zawodowo i społecznie. Mimo wielu ciekawych pomysłów, pisanie odkładał na czas późniejszy. W jego wierszach  i opowiadaniach dla dzieci dominuje motyw przyrody podpatrywanej i prezentowanej z odrobiną humoru.

Wiersze często kończy pouczający morał, niejednokrotnie zaczerpnięty z przysłów lub poezji znanych autorów. Te pełne optymizmu i humoru wiersze są dla dzieci doskonałą alternatywą na spędzanie wolnego czasu. Pokazują, że wspólne czytanie niesie ze sobą możliwość cudownych przeżyć. Przekonują małego czytelnika, że warto czytać już od najmłodszych lat. Zawarte w wybranych wierszach morały wprowadzają dzieci w świat wartości, kształtując wrażliwość  i dziecięce postawy.  Dzieci z klas I-III i ich starsi koledzy wykazali się znakomitym warsztatem recytatorskim.

Wszystkie prezentacje utworów były profesjonalne. Komisja, której przewodniczył autor,  po burzliwych obradach wyłoniła zwycięzców. W pionie klas młodszych przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca – zdobyli je Marta Pastuszuk i Bartosz Kołecki, drugie miejsca otrzymali Alicja Zalewska i Mateusz Zwierzyński. Wśród uczniów klas starszych bezkonkurencyjny okazał się Dawid Bartkowski, którego aktorska recytacja  wywołała żywą reakcję  widowni i komisji konkursowej.  

Drugie miejsce otrzymała Nikola Pawłowska, a trzecia była Kinga Owsiana. Laureaci szkolnego konkursu recytatorskiego będą reprezentowali szkołę w Gminnych Spotkaniach z Poezją w Suszu.

Po części konkursowej odbyło się spotkanie autorskie z p. Piechotą. Pytaniom nie było końca! Od całkowicie osobistych do kwestii dotyczących warsztatu literackiego. Na zakończenie uczniowie i ich rodzice mieli możliwość nabycia książek i otrzymania autografów, które pan Wiesław cierpliwierozdawał. 

Mamy nadzieję, że takich niezwykłych i magicznych chwil w Kamieńcu będzie o wiele więcej! 

Go to gallery